Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

Komerční nemovitosti: Jaká je oblíbenost sdílených kanceláří?

komercni nemovitosti: jaka je oblibenost sdilenych kancelari - uvod - forth

Komerční nemovitosti: Jaká je oblíbenost sdílených kanceláří?

Projekt Dock In se blíží to finiše, Tuzex mění majitele. Co se dále děje v oblasti komerčních nemovitostí?

Obliba sdílených kanceláří roste
Celková plocha sdílených kanceláří a co-workingů v Praze dosáhla na konci roku 2019 úrovně 75 tisíc metrů čtverečních, což představuje meziroční nárůst o 56 procent. Nově otevřených bylo osm lokalit a celkem tak bylo v provozu 59 center, uvádí zpráva společnosti Savills. Podobný růst se očekává i v roce 2020, kdy by se celková nabídka měla přiblížit hranici sto tisíc metrů čtverečních. Kromě WeWork v budově Drn na Praze 1 loni otevřela své první kanceláře společnost Spaces, nová centra otevřely také firmy HubHub, New Work, Scott & Weber a Office Unlimited.

komercni nemovitosti: jaka je oblibenost sdilenych kancelari - 5 - forth

Realitní investice v Česku opět rostly
Objem investic do komerčních nemovitostí v Česku loni meziročně vzrostl téměř o třetinu na 3,25 miliardy eur, což je zhruba 82 miliard korun. Zhruba polovina z této částky podle společností Knight Frank a CBRE připadla na nákup kancelářských budov, přičemž čtyři pětiny realitních transakcí se odehrály v Praze. Podle CBRE byl největší investiční transakcí loňského roku prodej areálu Waltrovka v Praze 5 s odhadovanou cenou 250 až 260 milionů eur. Za zmínku stojí objem hotelových transakcí, který dosáhl přes 500 milionů eur a byl nejvyšší za poslední dekádu.

Dock In se blíží do finiše
Developerská skupina Crestyl dokončila stavbu nové administrativní budovy Dock In Three, která je součástí čtvrti Dock vyrůstající kolem dvou slepých ramen Vltavy v pražské Libni. Stejně jako předchozí dvě etapy je i budova se šestnácti tisíci metry čtverečními kanceláří plně pronajatá. V sousedství nově dokončené budovy se pak staví čtvrtá etapa Dock In Four, která nabídne dalších dvacet tisíc metrů plochy. Dokončení je naplánováno na začátek léta a už nyní jsou čtyři pětiny prostor pronajaté.

komercni nemovitosti: jaka je oblibenost sdilenych kancelari - 4 - forth

Skala prodal Albatros
Bývalé sídlo nakladatelství Albatros na rohu pražských ulic Národní třída a Na Perštýně změnilo majitele. Od podnikatele Václava Skaly jej podle deníku E15 koupil Daniel Farnbauer. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, pak si osm z deseti podlaží podle deníku pronajala co-workingová společnost Spaces. Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou realitní společnost PSN. Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros.

komercni nemovitosti: jaka je oblibenost sdilenych kancelari - 3 - forth

AFI City hlásí 75 metrů
Developer AFI Europe na konci ledna dokončil hrubou stavbu výškové budovy A, která je prvním kancelářským objektem v projektu AFI City na patnáctihektarovém brownfieldu ve Vysočanech. Devatenáctipodlažní budova se sedmnácti tisíci metry čtverečními pronajímatelných ploch se nachází přímo u ulice Kolbenova. Kompletní dokončení stavby se předpokládá ve třetím čtvrtletí letošního roku. Celková investice developera dosáhne čtyřiceti milionů eur. Tower A je součástí projektu AFI City, který developer buduje na území bývalého areálu ČKD Slévárny a Moury.

komercni nemovitosti: jaka je oblibenost sdilenych kancelari - 2 - forth

Tuzex patří Generali
Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například podnik Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu v památkově chráněné lokalitě kupec neuvedl. V roce 2017 budova změnila majitele, když ji získala společnost I.J.O. za 355 milionů korun. Podle odborníků se vzhledem k lokalitě nabízí především přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení.

Cimex koupil klášter sv. Gabriela
Skupina Cimex uzavřela kupní smlouvu s Českou poštou, a stává se tak vlastníkem klášteru sv. Gabriela v Praze 5. Smlouvu podepsala v polovině ledna poté, co vydražila smíchovský klášter v listopadu loňského roku za cenu 353 milionů korun. Cimex plánuje objekt nejprve rekonstruovat, o dlouhodobém využití nicméně zatím není rozhodnuto. Do definitivního určení záměru má budova sloužit jako místo pro pořádání kulturních a společenských akcí.

komercni nemovitosti: jaka je oblibenost sdilenych kancelari - 1 - forth

Zdroj: Estate.cz