Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

České snění

ceske sneni - uvod - forth

České snění

Umělecké dílo na opěrné zdi u autobusové zastávky v Kladně vzniklo z iniciativy soukromého investora – majitele nedaleké komerční nemovitosti. Cílem je mimo jiné probuzení kladenské výtvarné scény a aktivit ve veřejném prostoru v Kladně.

O nutnosti kultivovat veřejný prostor a jeho důležitosti pro zdravý městský ekosystém se poslední dobou vedou živelné debaty nejen mezi laickou i odbornou veřejností. Utváření kvalitního společného místa pro život s rovnoměrným a inkluzivním zastoupením všech věkových, profesních i zájmových skupin je jedním z cílů současné architektury. To samé dnes také očekáváme od developerských aktivit, aby čistě komerční zájem investorů šel ruku v ruce se skutečnými přáními a potřebami budoucích uživatelů veřejného prostoru, který svou činností utváří.Všeobecně nejvděčnější a vzhledově nejpřitažlivější forma oživení veřejného prostoru je zapojení umění. Jednou z možností je street-art, který již dle svého názvu tvoří ideální “match” pro rozjasnění uličního ekosystému. Artová forma, která z prostředí ulice sama vzešla, má ideální proporce a kreativní potenciál, aby moderním městským terénem dokázala dostatečně rezonovat.

Realizace „street-artového“ díla americké „street-artové“ umělkyně Emily Eldridge představuje první fázi rozsáhlejšího projektu, kterým se investor snaží rozproudit aktivity v kladenském veřejném prostoru. V tomto a příštím roce se počítá s výtvarným ztvárněním dalších objektů ve městě, a to se zapojením místních umělců.Autorem myšlenky je společnost Henceforth., která pro společnost Crestyl a ve spolupráci s městem připravila kampaň #fandimekladnu (Oživujeme město barvami). Iniciativa se u klienta setkala s velkým pochopením, což nejlépe reprezentují slova spoluzakladatele Crestylu Omara Koleilata „Dobrý veřejný prostor je nakažlivý.”

Zásah do veřejného prostoru má podobu „street artu“ na opěrné zdi u autobusové zastávky v ulici Petra Bezruče a sloupech na lávce vedoucí do nákupního střediska Central Kladno. Návrhu a realizace se ujala americká umělkyně a ilustrátorka Emily Eldridge (www.emilyeldridge.com), která v posledních letech žila a tvořila v Hongkongu, Barceloně a nyní v Berlíně, umělecké dílo vznikalo z iniciativy vlastníka blízkého objektu a ve spolupráci a za podpory města.„Jedna z mých nejoblíbenějších věcí, které dělám, když jsem venku, je sledování lidí. Na takovém rušném veřejném místě, jako je toto, má každý svůj vlastní příběh, svou vlastní minulost, svůj vlastní módní styl, své vlastní naděje a sny. Chtěla jsem proto, aby toto dílo odráželo rozmanitost lidí ‒ mladých i starých, studentů, pracovníků, návštěvníků, turistů a místních obyvatel,“ popisuje Emily Eldridge své dílo. „Navíc si myslím, že těžký průmysl, se kterým je Kladno historicky spojeno, může mít temnou nebo drsnou konotaci. Chtěla jsem tuto myšlenku dát do kontrastu tím, že na kresbu používám jasné barvy. Slouží to jako připomínka, že i zde jsou lidé, kteří se smějí, užívají si času se svými rodinami a mají v životě sny. Opravdu miluji myšlenku, že umění by mělo být pro každého, a jsem nadšená, že mohu přinést do Kladna barvy. Doufám, že to projasní den lidí, kteří to uvidí, a že je to něco, co budou považovat za vlastní.“

Například opěrná zeď na autobusovém nádraží je kultovním místem, kam se místní rádi po skoro 20 let trvající odmlce legálně vrátí.A další tvůrci se pak městu ozvali přímo při realizaci malby u Centralu, a město proto bude hledat vhodné plochy, které budou moci oživit svými díly. Mimo jiné se počítá s využitím ploch na sídlištních objektech technického vybavení.

V dalších fázích v druhé polovině tohoto roku a v roce příštím se proto počítá s výtvarným ztvárněním objektu TEPO v ulici Litevské a výduchů poblíž ulice Váňovy. Výzva je již otevřená a v druhé polovině zaří proběhne její realizace.Budova Central Kladno byla otevřena v roce 2015 a získala ocenění obchodní centrum roku. Jeho majitelem a developerem je společnost Crestyl, jež další obchodní centra provozuje v Jablonci nad Nisou a v Brně. Iniciativa je zcela v duchu jeho tvůrčí filozofie.

Autor: Henceforth. / Emily Eldridge
Foto: Henceforth.
Investor: Crestyl