Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

3GEMA: Unikátní koncept nájemného bydlení

3GEMA: Unikátní koncept nájemného bydlení

V pražském Karlíně vyroste do dvou let výjimečný rezidenční projekt Fragment, který je výsledkem spolupráce skupiny Trigema s architektonickým studiem Qarta architektura a umělcem Davidem Černým.

Za pozornost bude stát ale také jeho architektura, design a technologické vybavení. To potvrzuje Marcel Soural, předseda představenstva skupiny Trigema, která je investorem, developerem a současně i stavitelem projektu.

„Naší ambicí je prostřednictvím projektu Fragment najít kreativní spojení mezi kvalitní architekturou a současným uměním a dostat metropoli opět na výsluní novodobého stavitelství. Baví nás realizovat takové stavby, které odrážejí naše odvážné vize do budoucna,“ říká.

Tomuto očekávání odpovídá samozřejmě i samotný architektonický návrh. „Budova je tvořena netradičními, rozpixelovanými plochami bloků, tedy fragmentů, jež jsou následně vrstveny do funkční struktury a zapadají tak do kompaktního celku. Jak z pohledu exteriéru, tak prostřednictvím výjimečně řešených interiérů souzní stavba se svým názvem. Odráží „fragmenty času“, tedy spojení přítomnosti, minulosti a budoucnosti, „fragmenty životů“ jejich obyvatel i „fragmenty umění,“ vysvětluje Jiří Řezák, partner studia Qarta architektura. Zkratka názvu projektu na „FRGMNT“ pak celý koncept fragmentace jen podtrhuje.

Fragment bude podpírán ikonickými sochami či jejich částmi z dílny Davida Černého. Ústřední socha dívky bude vysoká 28 metrů. Novou budovu bude podpírat především svým poprsím. „Stále mne nepřestává fascinovat moment, kdy se jedno ráno vzbudím, a problikává mi hlavou vize šílenýho nápadu, který se po otravné době povolování a realizace nakonec zhmotní,“ komentoval Černý projekt.

Důležitou složkou jsou pak také moderní technologie. Patřit mezi ně budou například tepelná čerpadla, systém vytápění a chlazení distribuované prostřednictvím stropních podhledů, zelené střechy, automatické stínění oken, nabíjecí stanice pro elektromobily, fotovoltaická elektrárna a chytré ovládání každé bytové jednotky. Energetický provoz budovy Fragment tak bude mimořádně úsporný.

„Chceme dělat hezké, funkční a užitné stavby. A taky trochu provokativní. Nemáme čas ztrácet čas „jen“ vyděláváním peněz stavěním stále stejných staveb. Chceme objevovat netradiční stavitelské koncepty, které budou vtipné, efektivně sloužící svému účelu a přitom propojovat každodenní život s uměním. A výjimečná lokalita Rohanského nábřeží naproti historické budově Invalidovny si o unikátní počin přímo říkala,“ shrnuje přístup Trigemy Soural a dodává: „Frag- ment je jen začátek v řadě našich uni- kátních projektů. Přes 25 let jsme tvrdě pracovali, abychom dali dohromady skvělý tým lidí, vytvořili si zázemí a silnou společnost, která je nyní schopná takto odvážné stavby zrealizovat.“

Hrubá stavba budovy bude hotová do konce příštího roku. Kolaudace a uvedení budovy do provozu proběhne na podzim roku 2022.

Fragment bude sloužit pro nájemní bydlení, obchody a služby. Nabídne 140 nevšedně designovaných a plně vybavených bytů k pronájmu s dispozicemi od 1+kk až po velkorysé mezonety se střešními terasami a výhledy na Pražský hrad.

Zdroj: Trigema

Text/Foto: Trigema